Dukanova diéta

Dukanova dieta

Dukanova diéta je pomerne známy diétny plán, ktorý je jedinečný tým, že ho nevymyslela celebrita z televízie alebo časopisov, ale lekár. Konkrétne Dr. Pierre Dukan, ktorý prišiel s úplne inovatívnou zmenou životného štýlu, ktorá je pomerne jednoduchá. Základom diéty je obmedziť potraviny s vysokým obsahom cukru a zároveň zaradiť potraviny s vyšším obsahom bielkovín.

Dukanova diéta je rozdelená do 4 fáz

Dukanova diéta je zaujímavá aj tým, že je rozdelená celkovo na 4 jednotlivé fázy. Prvá sa označuje ako útočná fáza a je špecifická tým, že trvá len niekoľko dní. Po nej nasleduje stabilná fáza, ktorá je založená na postupnom znižovaní hmotnosti. Treťou fázou je tzv. konsolidačná fáza, ktorá je založená na udržaní dosiahnutej hmotnosti. Posledná fáza je fáza stabilizácie a je vlastne následným dlhodobým stravovacím plánom.

Aké sú recepty Dukanovej diéty? Konkrétna fáza zohráva úlohu

Veľmi častá otázka sa týka toho, aké recepty má Dukanova diéta. Tu vždy záleží na konkrétnej fáze. V tej prvej je potrebné vylúčiť akékoľvek cukry a konzumovať len bielkoviny. A to z chudého mäsa, ako aj z rýb. Taktiež sa môžu používať vaječné bielka. Svoju úlohu zohráva aj proces prípravy, pri ktorom je povolené len varenie alebo dusenie.

V druhej fáze je už strava oveľa zaujímavejšia. Základom sú opäť bielkoviny, ktoré sa potom dopĺňajú aj zeleninou. Hlavne paradajky, uhorky, reďkovky, ale aj špenát, brokolica, prípadne paprika, mrkva alebo zeler. Jedlá so sacharidmi sú počas druhej fázy stále zakázané.

V tretej konsolidačnej fáze sa do stravovacieho plánu môže pridať aj ovocie. Napríklad banány, hrozno alebo čerešne. Okrem toho sa môžu jesť aj rôzne druhy orechov. Táto fáza je zároveň prvou, v ktorej je povolené pečivo - ale len celozrnné, a tiež mliečne výrobky vo forme syra. Je to tiež prvá príležitosť na konzumáciu škrobnatých potravín, ako sú cestoviny, zemiaky alebo strukoviny.

Vo štvrtej fáze diéty je povolené jesť takmer všetko. Stále však treba dbať na to, aby bola strava pestrá, vyvážená a mala optimálnu kalorickú hodnotu. Treba tiež poznamenať, že raz týždenne by mal byť deň čisto bielkovinový. Pri ňom sa zvýši príjem bielkovín a sacharidy sa obmedzia na minimum.

Dukanova diéta má aj zoznam zakázaných produktov

Dukanova diéta je jedinečná aj v tom, že predpisuje, čo jesť a čo nie. V prvej a druhej fáze sem patria potraviny zo zemiakov, cestovín, ako aj ryža. Ďalej to nesmie byť nič sladké, od jedál až po sladkosti. Zakázané je však aj ovocie a mliečne výrobky s obsahom tuku vyšším ako 3,5 percenta. Vyhýbať by sa malo aj bravčovému, kačaciemu a husaciemu mäsu.

Čo je Dukanova diéta a ako dlho sa drží?

Dôležité je tiež vedieť, čo má Dukanova diéta obsahovať a tiež ako dlho sa drží. Už sme spomenuli, čo jesť a čo nie. Teraz sa pozrime na jej trvanie. Prvá fáza by mala trvať 2-7 dní v závislosti od toho, koľko kilogramov chcete celkovo schudnúť. Druhá fáza trvá dovtedy, kým nedosiahnete požadovanú hmotnosť. Môže to byť niekoľko týždňov, ale aj mesiacov. Potom nasleduje tretia fáza, ktorá sa udržiava v závislosti od toho, koľko kilogramov ste schudli. Za každý stratený kilogram musíte túto fázu dodržať 10 dní.