Ketónová dieta a vegetariáni

Ketonová pyramida - Shutterstock

Vegetariánstvo je stále populárnejšie životný štýl. Je pri ňom ketónová diéta vhodná, keď sa o nej hovorí prevažne ako o režime, ktorý je založený na konzumáciu mäsa nielen niekoľkokrát do týždňa, ale aj niekoľkokrát denne? Keď sa bližšie zoznámite s princípom, na ktorom ketogénna diéta funguje, tak sa dá odpovedať veľmi jednoducho. A to tak, že je vhodná aj pre vegetariánov. Tí však musia svoj jedálniček upraviť výraznejšie oproti jedincom, ktorí jedia všetko. Tí keď nevie, siahnu po mäse a problém so správnou stravou je vyriešený.

Áno, Ketónová diéta je založená na mäse, ale...

Je treba povedať, že je to hlavne preto, že obsahuje vysoké porcie bielkovín a neobsahuje žiadne sacharidy. Ide tak o najlepšie jedlá na to, aby bola dosiahnutá ketóza. Vegetariáni však mäso nesmie, čo nutne neznamená, že by pre nich táto diéta nebola vhodná. Je len potrebné nájsť iné zdroje bielkovín, ktoré by podobne ako mäso ponúkli benefit v tom, že budú obsahovať aj minimálne množstvo sacharidov.

Princíp ketónové diéty je v podstate jednoduchý. Cieľom je obmedziť sacharidy na minimum. Doporučené je neprekračovať dennú dávku vo výške 30 gramov. Jedine tak telo prejde do takzvaného stavu ketózy. Tá je charakteristická tým, že organizmus začne využívať energiu z uložených tukových zásob. Človek tak funguje úplne normálne, pretože táto energia na bežný denný režim plne dostačuje. Zároveň dochádza k efektívnemu a rýchlemu spaľovaniu tukov, čo sa pozitívne podpisuje na tom, že váha aj centimetre ubúdajú

Do stavu ketózy je potrebné dostať sa čo najrýchlejšie

Ľudia čo jedia mäso to majú určite o poznanie jednoduchšie. Vegetariáni však nemusia zúfať, pretože vhodnou úpravou stravy nemajú s ketogénna diétou tiež akýkoľvek problém.

Vegetariánska strava je špecifická tým, že je z nej vylúčené mäso. Ako to klasické, tak to rybie. Aj bez neho sa však Ketónová diéta dokáže obísť. Nutné dodať, že na rozdiel od vegánov vegetariáni jedia akékoľvek ďalšie živočíšne produkty. Do ich jedálnička tak môžu patriť mliečne výrobky ako sú jogurty, tvarohy, alebo napríklad kefír. Rovnako tak môžu konzumovať vajcia. Zabúdať nemožno ani na možnosť dopriať si aj dostatok syrov, ktoré sú tiež základom diéty. Dobrou náhradou mäsa môže byť na bielkoviny veľmi bohaté tofu, ktoré zároveň obsahuje aj minimum sacharidov. To všetko je doplnené tým, čo vegetariáni veľmi dobre poznajú. Máme na mysli zeleninu. Aj tu však pozor na to, koľko obsahuje sacharidov.

Pestrý jedálniček a proteínové nápoje

Aj napriek snahe mať vyvážený a pestrý jedálniček sa kvôli absencii mäsa môže stať, že príjem bielkovín nemusí byť taký, aby sa dokázali pokryť dennú požiadavky. Z tohto dôvodu môžu byť vegetariáni odkázaní na rôzne proteínové nápoje. Tu však pozor na to, aký je zdroj proteínov a koľko sacharidov daný proteínový koktail obsahuje. Jeho príprava by navyše mala byť založená na využití vody, nie mlieka, u ktorého je problém práve so sacharidmi. Už samotné proteínové koktaily nejaké obsahujú a tak je na mieste príjem zbytočne nezvyšovať.